Aktualności

« powrót

Bliżej powstania fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie

→   10 październik 2013

W ubiegłym tygodniu Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła spółce Bilfinger Crist Offshore zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Spółka ma zainwestować na terenie podstrefy minimum 326 mln zł w budowę fabryki produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych.

Rocznie w nowej fabryce ma powstać około 90 fundamentów kratownicowych o wymiarach 32 m x 32 m x 70 m i wadze ok. 1000 ton. Produkcja prowadzona będzie w nowo wybudowanych obiektach - hali produkcyjnej o pow. prawie 30 tys. m kw. oraz malarni o pow. 4,2 tys. m kw., które powstaną na terenie kupionym przez spółkę od Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

- Po kilku latach nowoczesny przemysł na rzecz gospodarczego wykorzystania morza wraca do Szczecina. Wartością projektu jest jego międzynarodowy charakter, nowoczesna branża oraz wykorzystanie intelektualnego i materialnego potencjału szczecińskiego środowiska stoczniowego- powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Nasz wkład w szczecińskie przedsięwzięcie, poza znaczącym wsparciem procesu przygotowania inwestycji i utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej, przekracza 100 mln zł – dodał prezes ARP.

Według szacunków, na które powołuje się ARP, w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca tego typu fundamentów.

- Szczecińska fabryka ze względu na dobrą lokalizację, najnowocześniejsze technologie oraz wykwalifikowane kadry, w znacznej części wywodzące się ze szczecińskiego przemysłu stoczniowego, zamierza odegrać istotną rolę w rywalizacji o obiecujący rynek wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej - ocenia ARP.

Do końca 2015 r. Bilfinger Crist Offshore ma ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 326 mln zł. W pierwszym etapie inwestycji spółka zobowiązana jest do utworzenia 462 nowych miejsc pracy, w tym również w dziedzinie badań i rozwoju. Zakończenie prac planowane jest na 31 grudnia 2015 roku.

Źródło www.cire.pl